Dom / Wiadomości / Wiadomości branżowe / Co jest lepsze, skóra PVC czy PU? Przewodnik po sofach, samochodach, torbach i butach

Co jest lepsze, skóra PVC czy PU? Przewodnik po sofach, samochodach, torbach i butach

Oct 09, 2026 ------ Wiadomości branżowe

Krótka odpowiedź: decydują cztery pytania

Przed porównaniem arkuszy danych odpowiedz na cztery pytania dotyczące produktu końcowego. Rozwiązują debatę na temat PVC kontra PU szybciej niż jakakolwiek tabela specyfikacji — a w większości zastosowań komercyjnych wskazują na prawidłowo określony PVC.

  1. Jaki jest dominujący mechanizm zużycia? Tarcie, ścieranie, wielokrotne wycieranie, wilgoć i narażenie na płomień sprzyjają PCV. PU może zapewnić przewagę w zakresie elastyczności w bardzo niskich temperaturach i wyjątkowo miękkiego dotyku, ale tę przewagę należy rozważyć pod kątem ryzyka hydrolizy.
  2. Co dotyka powierzchni? Filtry przeciwsłoneczne, pot, środki dezynfekujące i tłuste jedzenie to rutynowe wyzwania. Niskomigracyjny PVC z ochronną powłoką nawierzchniową jest dobrze odporny na codzienne czyszczenie. Środki dezynfekujące na bazie alkoholu i niektóre rozpuszczalniki mogą uszkodzić niektóre powłoki nawierzchniowe PU.
  3. Jak ważny jest dotyk? PU może wydawać się bardziej miękki w ciągu pierwszych dziesięciu sekund, ale PVC można spienić, poddać obróbce powierzchniowej i wytłaczać, aby zapewnić miękki dotyk, zachowując jednocześnie lepsze wsparcie, zachowanie kształtu i łatwość czyszczenia.
  4. Jaki jest koszt wymiany? Prawidłowo dobrana rolka PCV często zapewnia niższy koszt rocznej eksploatacji, ponieważ nie ulega hydrolizie, toleruje środki czyszczące i utrzymuje wytłoczenia. Tani PU może szybciej zawieść w gorących i wilgotnych warunkach.

Jeśli zastosowanie obejmuje przecieraną powierzchnię o dużym natężeniu ruchu, w kontrolowanym klimacie wewnętrznym, racjonalnym wyborem jest zwykle PCV. Jeśli zastosowanie obejmuje niszę ultralekką, miękką w dotyku, oddychającą lub o słabym zapachu, można rozważyć użycie PU. Wszystko inne należy negocjować, przyjmując PVC jako domyślny punkt odniesienia, a nie rezerwę budżetową.

Czym właściwie jest skóra PVC i PU

Obydwa materiały to tkaniny powlekane, a nie skóry. Etykieta „skórzana” w kategorii materiałów syntetycznych opisuje powłokę polimerową połączoną z podłożem tekstylnym. Dlatego dwie rolki o tej samej nazwie mogą zachowywać się zupełnie inaczej: polimer, plastyfikator lub poliol, podłoże i proces powlekania – wszystko to zmienia wynik.

Sztuczna skóra PCV

Sztuczna skóra PCV is built from polyvinyl chloride resin, softened with plasticisers such as DINP, DOTP or DIDP, then blended with calcium carbonate fillers, heat stabilisers and pigments. The paste is coated onto a knitted polyester or cotton backing, and often expanded into a foam layer to create a soft hand feel. Typical commercial constructions weigh between 480 and 900 g/m² and run from 0.5 mm to 1.5 mm thick. The plasticiser content, often 25 to 35 percent of the compound, is the single biggest variable in quality. A properly formulated PVC can be low-migration, cold-flexible, flame-retardant, low-odour and highly cleanable. Budget PVC problems usually come from low-grade plasticiser and excessive filler, not from PVC chemistry itself.

Sztuczna skóra PU

Sztuczna skóra PU uses polyurethane resin rather than PVC. The polymer can be built on polyester polyol, polyether polyol or polycarbonate polyol, and that choice determines hydrolysis resistance. Most PU is produced by transfer coating: the resin is cast onto release paper, dried, then laminated to a knit or woven backing, which allows fine grain reproduction. Microfiber PU goes further and impregnates a three-dimensional nonwoven bundle to imitate the fibre structure of real leather. PU coatings normally weigh 300 to 650 g/m², which matters for weight-sensitive products such as luggage and footwear. However, lighter weight often means a thinner coating, and standard polyester PU remains vulnerable to hydrolysis in hot, humid service. Solvent-based PU also carries its own emissions profile. A more detailed technical breakdown of the two chemistries is available in our comparison of the różnice między sztuczną skórą PCV a sztuczną skórą PU .

Skóra PVC i PU: porównanie bezpośrednie

Poniższa tabela przedstawia typowe asortymenty handlowe pochodzące z regularnych serii produkcyjnych. Traktuj liczby jako punkt wyjścia do specyfikacji, a nie jako stałe uniwersalne. Dobrze sformułowany PVC może przewyższać źle sformułowany PU w ​​kilku rzędach jednocześnie, a PVC pozostaje bardziej stabilnym wyborem w zastosowaniach wilgotnych, wycieranych i zmniejszających palność.

Typowe wartości handlowe powlekanej skóry syntetycznej; Rzeczywista wydajność różni się w zależności od składu, podłoża, grubości i wykończenia.
Własność Sztuczna skóra PCV Sztuczna skóra PU
Chemia podstawowa Żywica PVC, plastyfikator bez ograniczeń, wypełniacz CaCO3, stabilizatory Żywica poliuretanowa, poliester, polieter lub poliwęglan poliolowy
Typowa waga 480 do 900 g/m² 300 do 650 g/m²
Wyczucie dłoni Możliwość regulacji od twardego do miękkiego w dotyku poprzez spienianie i wykończenie; utrzymuje głębokie tłoczenie Początkowo miękkie i ciepłe, ale często cieńsze i mniej wspierające
Ścieranie, Martindale ISO 12947 Standardowo 25 000 do 60 000 cykli; oceny kontraktów mogą sięgać od 80 000 do 150 000 40 000 do 150 000 cykli, więcej w przypadku mikrofibry, ale może spaść po starzeniu się w wilgoci
Giętkość w niskiej temperaturze, ISO 5402 Można go formułować w temperaturze -20°C lub niższej z odpowiednim plastyfikatorem Dobra elastyczność w niskich temperaturach w przypadku gatunków poliwęglanu, ale obowiązują kompromisy w zakresie kosztów i hydrolizy
Starzenie się w gorącej i wilgotnej atmosferze Nie hydrolizuje; gatunki plastyfikatorów o niskiej migracji pozostają stabilne Gatunki poliestrowo-poliolowe mogą ulegać hydrolizie w temperaturze powyżej 70 ° C i przy wilgotności względnej 90%.
Zachowanie płomienia Z natury samogasnący; dostępne preparaty o niskim dymieniu Łatwiej się pali, wymaga dodania środków zmniejszających palność, może kapać
Oddychalność Litego PVC jest mało, ale mikroperforowane i spienione PVC poprawiają komfort Wyższe, zwłaszcza mikrofibra, ale często o niższej wytrzymałości i ryzyku hydrolizy
Tolerancja czyszczenia Doskonale radzi sobie z neutralnymi detergentami, wodą i zwykłymi środkami dezynfekcyjnymi Dobre, ale niektóre lakiery nawierzchniowe są wrażliwe na alkohol
Indeks cen 100 (wartość bazowa) 120 do 180 w zależności od poliolu i procesu
Najlepiej nadaje się do Powierzchnie o dużym natężeniu ruchu, zmywalne, wilgotne, trudnopalne, powierzchnie motoryzacyjne, meblowe, fitness i okładziny ścienne Wrażliwe na dotyk, ultralekkie, oddychające i niszowe powierzchnie o niskim zapachu

Trwałość: ścieranie, elastyczność i to, co naprawdę zabija każdy materiał

Argumenty dotyczące trwałości zwykle są błędne, ponieważ ludzie porównują niewłaściwy tryb awarii. PVC rzadko umiera z powodu ścierania; jeśli zawodzi, dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że w tanim preparacie użyto zbyt dużej ilości wypełniacza lub niewłaściwego plastyfikatora. Dzięki plastyfikatorowi o niskiej migracji i ochronnej powłoce nawierzchniowej PVC może zachować integralność powierzchni przez lata. PU rzadko umiera z powodu utraty plastyfikatora; umiera w wyniku hydrolizy lub powłoki nawierzchniowej, która nie wytrzymuje wielokrotnego zginania.

Odporność na ścieranie

Na platformie Martindale dobrze wykonana tapicerka z PCV wytrzymuje zwykle od 25 000 do 60 000 cykli przed widoczną zmianą powierzchni, co jest wystarczające w przypadku mebli kontraktowych, siedzeń szkolnych i paneli drzwi pojazdów. PVC klasy kontraktowej może osiągnąć od 80 000 do 150 000 cykli. PU, zwłaszcza PU z mikrofibry, często przekracza 100 000 cykli w suchych warunkach, ale jego zalety zmniejszają się lub odwracają po starzeniu w gorącej i wilgotnej atmosferze. Jeśli zastosowanie wymaga stałego kontaktu ślizgowego oraz czyszczenia i wilgotności, PCV pozostaje bardziej przewidywalną specyfikacją.

Zmęczenie spowodowane zginaniem i pękanie na zimno

Fleksometry wyginają pasek materiału pod stałym kątem, aż do pęknięcia. Elastyczny PVC z plastyfikatorem średniej klasy może osiągnąć od 50 000 do 150 000 cykli w temperaturze pokojowej. Wydajność w niskich temperaturach zależy od wyboru plastyfikatora, a nie od całej rodziny PVC; odpowiednio sformułowany PVC może wytrzymać obróbkę w zimnym klimacie. PU na bazie poliwęglanu zauważalnie lepiej radzi sobie z elastycznością na zimno, ale jest droższy i nadal niesie ryzyko hydrolizy w gorących i wilgotnych warunkach.

Hydroliza i starzenie w wilgoci

To pięta achillesowa PU. Standardowy poliester poliestrowo-poliolowy PU przechowywany lub używany w temperaturze powyżej około 70°C i przy wilgotności względnej 90% może rozpaść się na wiązaniach estrowych, tworząc lepką, kredową powierzchnię, która odkleja się od podłoża. Poliole polieterowe i poliwęglanowe radykalnie poprawiają odporność, ale kosztują więcej. PVC nie ulega hydrolizie. Jeśli Twój produkt jest wysyłany przez porty tropikalne, znajduje się w gorącym pojemniku lub działa w środowisku parowym, bezpieczniejszym rozwiązaniem domyślnym przed zatwierdzeniem próbki będzie PVC z plastyfikatorem o niskiej migracji.

Wytrzymałość na ścieranie utrzymuje się po pięciu latach w gorących i wilgotnych warunkach

100% 75% 50% 25% 0% Rok 0 Rok 1 Rok 2 Rok 3 Rok 4 Rok 5
PVC, plastyfikator o niskiej migracji PU, standardowy poliol poliestrowy

Przykładowy trend oparty na typowych zwrotach z pól; PVC o niskiej migracji dłużej utrzymuje integralność powierzchni w wilgotnym upale, podczas gdy standardowy poliestrowy PU traci wytrzymałość szybciej po rozpoczęciu hydrolizy.

Koszt: Cena jednostkowa nie jest liczbą, która ma znaczenie

Wycena za metr jest najmniej użyteczną wartością kosztów w projekcie ze skóry syntetycznej. Liczy się koszt rocznej usługi, który obejmuje robociznę zastępczą, transport drugiej przesyłki i utratę reputacji spowodowaną wadliwą powierzchnią.

Wybierz projekt siedziska hotelowego z widoczną tapicerką o powierzchni 100 m². Standardowe PCV w cenie 6,20 USD za metr kosztuje 620 USD za pierwsze pokrycie. Kontraktowy, trudnopalny PVC za 7,80 USD kosztuje 780 USD. Powlekany PU za 9,40 USD kosztuje 940 USD, a PU z mikrofibry za 12,00 USD kosztuje 1200 USD. Jeśli standardowy PVC zostanie określony z plastyfikatorem o niskiej migracji i rutynowym czyszczeniem, może służyć pięć lat. PVC klasy FR może osiągnąć osiem lat. Powleczony PU w ​​wilgotnym środowisku pracy może wymagać regeneracji po trzecim roku. Ranking wyraźnie faworyzuje PCV pod względem całkowitego kosztu.

Całkowity koszt na 100 m² tapicerki w ciągu pięciu lat, przy realistycznych założeniach dotyczących wymiany

PCV, standardowe
620 dolarów
Klasa kontraktowa PVC, FR
780 dolarów
PU, powlekany
1504 USD
PU, mikrofibra
1200 dolarów

Bary przeskalowane do maksymalnej kwoty 2200 USD. Zakłada się, że standardowe gatunki PVC i FR wytrzymują pięć lat przy rutynowym czyszczeniu; Zakłada się, że powłoka PU wymaga jednego odzysku w trzecim roku w wilgotnym środowisku pracy; Zakłada się, że mikrofibra PU wytrzyma pięć lat w kontrolowanych warunkach. Robociznę, transport i przestoje szacuje się na 60% kosztów materiałów w przypadku pojedynczego odzysku.

Poczucie, komfort i oddychalność

Dotyk jest często przedstawiany jako najbardziej wyraźna zaleta PU, ale różnica jest węższa, niż sugerują przykładowe książki. Poliuretanowe powłoki nawierzchniowe mogą mieć konsystencję suchą, woskową lub jedwabistą, a proces powlekania transferowego pozwala na odtworzenie szczegółów drobnoziarnistych. PCV można również spienić, poddać obróbce powierzchniowej i wytłaczać, aby zapewnić uczucie miękkości i ciepła w dłoni. Różnica polega na tym, że PVC ogólnie zapewnia lepsze wsparcie, zachowanie kształtu i łatwość czyszczenia, podczas gdy miękkość PU może wynikać z cieńszej powłoki i większego ryzyka hydrolizy.

Oddychalność przebiega według podobnego schematu. Solidna powłoka PCV prawie całkowicie blokuje parę, dlatego siedzisko z PCV może po dwudziestu minutach kontaktu stać się lepkie. Mikroperforowane i spienione PCV poprawia przepływ powietrza i komfort. PU, a zwłaszcza PU z mikrofibry, umożliwia pewne przenikanie pary wodnej, ponieważ struktura polimeru jest bardziej otwarta. Żaden materiał nie jest prawdziwą skórą, ale dobry spieniony lub mikroperforowany PCV jest praktyczną i trwałą opcją w przypadku większości projektów siedzeń i pokryć ściennych.

Waga to trzeci czynnik komfortu. PU o gramaturze 350 g/m² pozwala zaoszczędzić około 200 do 300 gramów na metr kwadratowy w porównaniu z porównywalnym PVC. W przypadku 22-calowej walizki podręcznej jest to znacząca różnica w transporcie i obsłudze, a w przypadku obuwia zmienia sposób, w jaki but się zużywa w ciągu pierwszego tygodnia. Jednak w przypadku większości zastosowań tapicerskich, motoryzacyjnych, fitness i okładzin ściennych dodatkowe wsparcie i trwałość PCV mają większe znaczenie niż oszczędność masy.

Zgodność chemiczna, zapach i jakość powietrza w pomieszczeniach

Zgodność to obszar, w którym tani materiał po cichu staje się drogim. Dwie skóry syntetyczne mogą wyglądać identycznie w wzorniku i znajdować się po przeciwnych stronach regulaminu. Nowoczesne PCV jest w pełni zdolne do spełnienia ograniczonych wymagań rynku, jeśli zostanie wybrany właściwy system plastyfikatorów i powłok nawierzchniowych.

PVC: plastyfikatory bez ograniczeń i systemy o niskiej migracji

Ftalany podlegające ograniczeniom, takie jak DEHP, DBP, BBP i DIBP, są ograniczone na mocy wpisu 51 załącznika XVII do rozporządzenia REACH w przypadku artykułów na rynku europejskim, a podobne ograniczenia mają zastosowanie do produktów dla dzieci w Ameryce Północnej. W produkcji PVC zgodnej z przepisami stosuje się nieograniczone plastyfikatory, takie jak DINP lub DOTP. Dostępne są również gatunki PVC o niskiej migracji i niskiej zawartości LZO do zastosowań w motoryzacji, meblarstwie i dekoracji wnętrz. PVC jest z natury samogasnące, a kompozycje o niskiej zawartości dymu mogą spełniać rygorystyczne limity gęstości dymu i toksyczności. Jest to główna zaleta w transporcie publicznym, meblach kontraktowych i sprzęcie fitness.

PU: pozostałości rozpuszczalnika i zapach

Produkcja PU na bazie rozpuszczalników może pozostawić pozostałości dimetyloformamidu lub toluenu, jeśli etapy suszenia i mycia nie są odpowiednio kontrolowane. Systemy PU na bazie wody i niezawierające rozpuszczalników w dużym stopniu eliminują to ryzyko, a także zauważalnie zmniejszają nieprzyjemny zapach. W przypadku uszczelnionych wnętrz, takich jak kabiny samochodów, standardowymi kryteriami akceptacji są testy jakości powietrza we wnętrzu pojazdu, takie jak VDA 270 w zakresie zapachu i DIN 75201 w zakresie zamgławiania, a PU ocenia się na podstawie obu kryteriów równie rygorystycznie jak PVC. PU ogólnie wymaga również dodania środków zmniejszających palność, które mogą powodować własne problemy związane z zapachem i emisją.

Wspólne wymagania

Niezależnie od tego, który polimer wybierzesz, spodziewaj się dostarczyć dowodów na obecność ograniczonych amin w barwnikach azowych, metalach ciężkich, wszystkich lotnych związkach organicznych, a na niektórych rynkach wielopierścieniowych węglowodorach aromatycznych. Tekstylne oznakowania ekologiczne pozostają najszybszym sposobem na udowodnienie, że cała konstrukcja, a nie tylko powłoka, spełnia uznane wymagania.

Aplikacja po aplikacji: gdzie wygrywa każdy materiał

Debata rozstrzyga się znacznie szybciej, gdy odnosi się ją do konkretnego produktu. Poniżej przedstawiamy sześć kategorii, w których wybór jest najczęściej kwestionowany przy realnych decyzjach zakupowych. W większości z nich PVC jest bezpieczniejszą pierwszą specyfikacją.

Wnętrza samochodowe

Kabiny pojazdów wymagają odporności na ścieranie, odporności kolorów na tarcie, niskiego zaparowania i płomienia. PCV dominuje na panelach drzwi, dolnych tablicach przyrządów i wielu podparciach siedzeń, ponieważ jest głęboko wytłoczony, toleruje środki czyszczące i środki samogasnące. Systemy plastyfikatorów o niskim zaparowaniu zapobiegają zaparowaniu szyb przednich. PU wygrywa na kierownicach, podsufitkach i niektórych powierzchniach siedzeń klasy premium, gdzie liczy się miękkość w dotyku i niski połysk. Praktycznym kompromisem stosowanym w wielu programach jest PCV na dolnych powierzchniach narażonych na duże zużycie i powierzchniach stykowych, a PU tylko tam, gdzie istotna jest jego przewaga dotykowa.

High Wear-Resistant PVC Car Interior Leather Odporna na zużycie skóra PCV do wnętrza samochodu Odporna na zużycie skóra PCV do wnętrza samochodu to wysokowydajna tkanina przeznaczona do wnętrz samochodów, odpowiednia do różnych materiałów do dekoracji wnętrz, takich jak... Zobacz produkt →

Sofy i meble tapicerowane

W gospodarstwach domowych, w których są małe dzieci, na ogół lepiej radzi sobie PCV, który zbiera rozlany sok i można go przetrzeć wilgotną szmatką, nie zmieniając koloru. Gospodarstwa domowe, które stawiają na wygodę, mogą preferować PU, ponieważ sofa z PU jest cieplejsza w zimnym pomieszczeniu. Nie należy zwracać uwagi na migrację plastyfikatora do PVC niskiej jakości, gdzie pokrycie przykleja się do siebie i przyjmuje barwnik z wszystkiego, czego dotknie podczas przechowywania. Poszukaj kompatybilnej powłoki nawierzchniowej o niskiej migracji i podanym wyniku testu migracji. Dzięki odpowiedniej formule PVC jest wyborem bardziej przyjaznym rodzinie i trwalszym.

Soft-Touch Anti-Stain Faux Leather for Sofas Miękka w dotyku, odporna na plamy sztuczna skóra do sof Nasza miękka w dotyku, odporna na plamy sztuczna skóra na sofy jest wykonana z wysokiej jakości skóry PVC/PU i charakteryzuje się delikatną, miękką fakturą powierzchni, naturalnym ziarnem i wygodą... Zobacz produkt →

Dla kupujących, którzy montują pełny program tapicerski, oferujemy nasze asortyment sof ze skóry syntetycznej obejmuje zarówno miękkie w dotyku, jak i wytrzymałe konstrukcje z PCV w tych samych standardach kolorystycznych, co pozwala uniknąć niedopasowania odcieni, które pojawia się, gdy PCV i PU pochodzą od różnych dostawców.

Torby i bagaże

Bagaż to biznes związany z wagą, a lżejsza powłoka PU daje przewagę w przypadku toreb kabinowych i wózków o miękkich bokach. PVC zachowuje większą przewagę tam, gdzie wymagana jest trwałość, wodoodporność, zgrzewanie o wysokiej częstotliwości i mocno wytłoczona powierzchnia z napisem, np. Ziarno krokodyla. PVC jest również bardziej odporny na ścieranie i zadrapania, gdy walizkę przeciąga się po podłodze lotniska. W przypadku większości ciężkich bagaży, PVC pozostaje solidniejszą specyfikacją.

Obuwie

Cholewki butów żyją w ciągłym zginaniu i wilgoci. PU, zwłaszcza gatunki na bazie poliwęglanu, dobrze radzą sobie ze zmęczeniem przy zginaniu i pękaniem na zimno, dlatego wiele cholewek średniej półki jest wykonanych z PU. PVC coraz częściej pojawia się w podszewkach, sandałach dziecięcych i wodoodpornych kaloszach, gdzie zaletą jest niska przepuszczalność pary wodnej, łatwość spawania i czyszczenia. W przypadku obuwia wodoodpornego i łatwego do czyszczenia PCV jest często lepszym wyborem technicznym.

Sprzęt fitness

To zaskakująco zrównoważona kategoria. Ławki i podkładki są narażone na działanie potu, sebum i wielokrotne ściskanie, a zmywalna powierzchnia PCV i wrodzona odporność na płomienie są atrakcyjne. Wybierz gatunek PVC z ochronną powłoką nawierzchniową i plastyfikatorem o niskiej migracji, aby był odporny na ekstrakcję solą i filtrem przeciwsłonecznym. PU z ochronną powłoką nawierzchniową wytrzymuje to lepiej w niektórych suchych środowiskach, ale wymaga dodatkowego pakietu zmniejszającego palność, aby przejść testy bezpieczeństwa, których coraz częściej wymagają ubezpieczyciele. W przypadku ruchliwych siłowni PCV jest zwykle trwalszym i bardziej zgodnym z przepisami punktem wyjścia.

Sweat-Proof Fire-Retardant Faux Leather for Fitness Equipment Odporna na pot, ognioodporna sztuczna skóra do sprzętu fitness Odporna na pot, ognioodporna sztuczna skóra została zaprojektowana specjalnie do sprzętu fitness. Jest trwały i odporny na zużycie, dzięki czemu zachowuje gładką, pozbawioną pęknięć i pęcherzy... Zobacz produkt →

Dekoracja wnętrz i okładziny ścienne

Panele ścienne i miękkie pokrycia ścienne kierują się zapachem i jakością powietrza w pomieszczeniu, a nie ścieraniem. Niższa zawartość plastyfikatora i niższy profil zapachowy sprawiają, że PU jest rozwiązaniem domyślnym w niektórych projektach charakteryzujących się niskim zapachem, podczas gdy PVC pozostaje konkurencyjny w obszarach o dużej wilgotności, takich jak łazienki i korytarze usługowe, gdzie odporność na pleśń i łatwość czyszczenia przewyższają poczucie komfortu. Gatunki PVC o niskim zapachu i niskiej zawartości LZO wypełniają obecnie znaczną część luki zapachowej, dzięki czemu PCV jest bardziej wszechstronnym i trwałym wyborem dla większości wnętrz kontraktowych.

Jak określić materiał bez poparzenia

Większość skarg docierających do dostawcy można powiązać ze specyfikacją, w której nie określono właściwości krytycznej. Jedna strona kryteriów akceptacji uniemożliwia prawie wszystkie z nich. Poniższa lista kontrolna obejmuje wartości, które faktycznie powodują spory.

Minimalne kryteria akceptacji do uzgodnienia na piśmie przed złożeniem zamówienia.
Parametr Typowe wymaganie Dlaczego to ma znaczenie
Całkowita waga Podane gramy na metr kwadratowy, tolerancja plus minus 5% Niska waga może oznaczać mniej powłoki lub więcej wypełniacza; potwierdzić zawartość polimeru
Grubość Podane milimetry, tolerancja plus minus 0,05 mm Wpływa na trwałość zginania, spawanie i szycie
Szerokość i długość rolki 137 lub 142 cm, tolerancja plus minus 1%, nominalna rolka 50 m Krótkie rolki zwiększają ilość odpadów po cięciu i koszt jednostkowy
Ścieranie Minimalna liczba cykli Martindale’a dla zamierzonego zastosowania Najlepszy wskaźnik trwałości powierzchni
Flex i zimne pęknięcia Minimalna liczba cykli w najniższej oczekiwanej temperaturze roboczej Zapobiega pękaniu podczas transportu zimowego
Odporność koloru na ścieranie Ocena na mokro i na sucho uzgodniona z próbką referencyjną Zapobiega przenoszeniu barwników na odzież i białą tapicerkę
Plastyfikator lub poliol Nazwany na piśmie; dla PVC, stan plastyfikatora bez ograniczeń i klasy migracyjnej Określa zgodność, zapach i odporność na hydrolizę
Wydajność płomienia Nazwana metoda testowa i próg pozytywny Kryteria akceptacji różnią się w zależności od rynku i sektora
Zapach i emisje Ocena zapachu i limit LZO, jeśli produkt jest zamknięty Krytyczny dla kabin pojazdów i uszczelnionych mebli

Dwa dodatkowe nawyki odróżniają doświadczonych kupujących od wszystkich innych. Po pierwsze, zawsze zatwierdzaj próbkę produkcyjną z rzeczywistej linii, na której będzie realizowane Twoje zamówienie, a nie próbkę laboratoryjną, ponieważ dozowanie plastyfikatora i temperatura pieca zmieniają się pomiędzy liniami. Po drugie, przechowuj dokument referencyjny zatwierdzonej próbki opieczętowany i opatrzony datą, ponieważ spory dotyczące koloru i dotyku po sześciu miesiącach nie będą mogły zostać rozstrzygnięte bez takiego dokumentu.

Pięć mitów, które kosztują kupujących pieniądze

  • „PU jest zawsze bardziej przyjazny dla środowiska.” PU na bazie rozpuszczalników może wykazywać wyższy profil emisji niż nowoczesny PVC o niskiej migracji. Odpowiedź determinuje proces i wybór plastyfikatora lub poliolu, a nie trzy litery na etykiecie.
  • „PVC jest tańsze, więc jest to tylko opcja budżetowa”. Tanie PCV to opcja budżetowa. Kontraktowy, ognioodporny i o niskiej migracji PVC często kosztuje więcej za metr niż podstawowy PU, a mimo to może być lepszym zakupem, ponieważ jest trwalszy i odporny na wilgoć.
  • „PU nigdy nie pęka.” Standardowy poliester PU może ulegać hydrolizie w gorących i wilgotnych warunkach i pękać bardziej niż PVC. Decydującym czynnikiem jest rodzaj poliolu.
  • „Skóra syntetyczna oznacza PCV”. Zarówno PVC, jak i PU są syntetyczne. Termin ten nie mówi nic o chemii, dlatego zawsze należy poprosić o kartę charakterystyki.
  • „Oddychający oznacza wodoodporny”. Mikroperforacja poprawia przepływ powietrza, ale także tworzy ścieżkę dla cieczy. Jeśli produkt musi być odporny na rozlanie, należy zamiast tego wybrać solidną powłokę PCV.

Często zadawane pytania

Czy skóra PU jest droższa niż skóra PVC?

Zwykle tak. Przy porównywalnej grubości PU zazwyczaj jest droższy od 20 do 80 procent, ponieważ żywica poliuretanowa kosztuje więcej niż związek PVC, a proces powlekania transferowego jest wolniejszy. Premia maleje, gdy PVC jest gatunkiem zgodnym z wymaganiami, o niskiej migracji i opóźniającym palenie.

Który wytrzyma dłużej?

Zależy to od trybu awarii, na który jesteś narażony. W suchym, ściernym i wymagającym wycierania środowisku PVC często wytrzymuje dłużej. W gorącym, wilgotnym i elastycznym środowisku odpowiednio dobrany PU, zwłaszcza na bazie poliwęglanu lub polieteru, może przewyższać standardowe PCV. Jednakże PVC nie ulega hydrolizie, dlatego PVC o niskiej migracji jest bezpieczniejszym wyborem o długiej żywotności w zastosowaniach wilgotnych, tropikalnych i wymagających intensywnego czyszczenia.

Czy skóra PU jest wystarczająco oddychająca, aby można było na niej siedzieć godzinami?

Jest lepszy od litego PCV, ale wciąż daleko mu do prawdziwej skóry lub tkaniny. Jeśli priorytetem jest oddychalność, opcjonalnym rozwiązaniem będzie mikrofibra PU z mikroperforacją, ale spienione lub mikroperforowane PCV może również poprawić komfort, zachowując jednocześnie trwałość i łatwość czyszczenia PVC.

Czy skórę PCV można stosować we wnętrzach samochodów?

Tak, jest szeroko stosowany na panelach drzwi, dolnych tapicerkach i podparciach siedzeń. Ograniczeniami są zamglenie, migracja plastyfikatora i toksyczność dymu, a wszystkim tym można zaradzić za pomocą odpowiedniego systemu plastyfikatorów i powłok nawierzchniowych o niskim zamgleniu.

Czy skóra PVC zawiera ftalany objęte ograniczeniami?

Nie powinno, jeśli jest sprzedawane na rynkach regulowanych. W produkcji zgodnej z przepisami stosowane są plastyfikatory bez ograniczeń, takie jak DINP lub DOTP, co należy potwierdzić na piśmie w raportach z testów, a nie zakładać na podstawie słowa „eco” na karcie próbki.

Czy PU z mikrofibry to to samo co skóra PU?

Mikrofibra PU jest podzbiorem skóry PU. Skład chemiczny powłoki jest podobny, ale podłoże to trójwymiarowa włóknina z mikrofibry, a nie dzianina, co zapewnia wyższy pułap ścieralności, miękkość w dotyku i lepsze przepuszczanie pary wodnej. Nadal niesie ryzyko hydrolizy, chyba że określono poliol polieterowy lub poliwęglanowy.

Który materiał jest lepszy w wilgotnym klimacie?

PVC o niskiej migracji jest ogólnie bezpieczniejszy przy stałej wilgotności, ponieważ nie ulega hydrolizie. Jeśli do uzyskania wrażenia dotykowego wymagany jest PU, określ poliol polieterowy lub poliwęglanowy i potwierdź wyniki testu hydrolizy.

Co jest lepsze dla mebli dziecięcych?

PVC jest łatwiejsze do czyszczenia i trudniejsze do uszkodzenia, ale musi posiadać certyfikat braku ftalanów i metali ciężkich objętych ograniczeniami. Ze względu na wrażenia dotykowe czasami wybiera się miękki w dotyku, odporny na plamy PU, mimo że jest droższy i nieco łatwiej plami. Dla większości rodzin bardziej praktycznym wyborem jest zgodny PCV z powłoką nawierzchniową o niskiej migracji.

Jeśli porównujesz PVC z PU dla konkretnego produktu, najszybszą drogą do podjęcia decyzji jest zestaw próbek porównawczych, a nie dłuższy arkusz danych. Prześlij nam aplikację, oczekiwaną żywotność, rynek docelowy i awarię, która najbardziej Cię niepokoi, a my dopasujemy gatunek PVC i gatunek PU na tym samym podłożu, w standardzie koloru i grubości, abyś mógł przeprowadzić rzeczywiste testy szwów, spoin, ścierania i zginania w identycznych punktach początkowych. W większości przypadków próbka PVC spełni wymagania, zapewniając lepszy koszt całkowity, lepszą odporność na wilgoć i łatwiejsze czyszczenie. Porównanie to zajmuje około dwóch tygodni i trwale rozstrzyga spór, ponieważ do tego czasu decyzja opiera się na Twojej własnej hali produkcyjnej, a nie na ogólnej zasadzie, która nigdy nie dotyczyła każdego zastosowania.

Wiadomości